Our Team

  • All
  • Administration
  • Advisory Committee
  • Guest Trainers
  • Operations
  • Subject Matter Experts
  • Technical Engineering & Design
  • Trainers And Assessors
  • Greg Embleton

    Advisory Committee  

    Chairman
  • Roger Yelland

    Advisory Committee  

    Advisory Committee - Legal
  • Ken Wyper

    Advisory Committee  

    Advisory Committee - Substations and Transmission
  • Terry Foxcroft

    Advisory Committee  

    Advisory Committee - Power System Protection
  • Ed Sellwood

    Trainers And Assessors  

    Advisory Committee - Power System Operations
  • Dr Robin Podmore

    Advisory Committee  

    Advisory Committee - CEO IncSys, PowerGrid Simulation
  • Lisa Parkinson

    Operations  

    Managing Director
  • Jason Watson

    Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    Director - Head of Advisory
  • Guy Broadbent

    Operations   Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    Head of Training & Assessment
  • Richard Harvey

    Operations   Subject Matter Experts  

    Head of Client & Corporate Services
  • Stuart Hansford

    Operations  

    Senior Advisor - Governance & Compliance
  • Andrew Blizzard

    Operations  

    Business Development Consultant
  • Steve Morrissey

    Operations  

    Quality & Assurance Manager
  • Gracie Ng

    Technical Engineering & Design  

    Electrical Engineer - Engineering Services Lead
  • Peter Douch

    Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    Manager NSW & ACT - Electrical Networks
  • Darren Linkins

    Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    Manager Victoria - Electrical Networks
  • Lee Howard

    Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    Manager Western Australia - Electrical Networks
  • Jeff Tansell

    Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    Team Leader – Power Stations
  • Brendan Ryan

    Trainers And Assessors  

    Team Leader - Renewables
  • Jamie Ilton

    Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    National Manager - ESI Programs
  • Andrew Garvey

    Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    Trainer & Assessor – Electrical Cable Jointing
  • Matt Hemer

    Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    Trainer & Assessor – Electrical Cable Jointing
  • Johannes (Jos) Creemers

    Trainers And Assessors  

    Training & Assessor - Heights and GWO
  • Jamie Hobbs

    Trainers And Assessors  

    Trainer & Assessor - Rail Industry
  • Synjon Snelleksz

    Trainers And Assessors  

    Trainer & Assessor - Emergency Response
  • Jeff Levett

    Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    Senior Trainer & Assessor – Power Stations & HV
  • Glenn Ewin

    Business Coach
  • Hugh Cameron

    Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    Trainer & Assessor - Renewables
  • Matthew Yurman

    Trainers And Assessors  

    Trainer & Assessor - Transmission & ESI
  • Derek Milne

    Trainers And Assessors  

    Trainer & Assessor - HV & Power System Operations
  • Ian Carra

    Subject Matter Experts   Trainers And Assessors  

    Trainer & Assessor - HV & Distribution networks
  • Noel Smith

    Trainers And Assessors  

    Trainer & Assessor - First Response
  • John Henderson

    Trainers And Assessors  

    Trainer & Assessor – Transmission & ESI
  • Doug Wells

    Technical Engineering & Design  

    Technical Illustration & Design
  • Tim Mullane

    Technical Engineering & Design  

    Video & Photography
  • Claudia Keates

    Operations  

    Financial Controller
  • Yan Liang

    Technical Engineering & Design  

    Chemical Engineer
  • Natalie Soon

    Operations  

    Executive Assistant to Leadership Team
  • Lachlan Towart

    Technical Engineering & Design  

    Graduate Electrical Engineer
  • Aaron Colvin

    Technical Engineering & Design  

    Graduate Electrical Engineer
  • Lakshan Jayamaha

    Trainers And Assessors  

    Electrical & Electronic Engineer
  • Carolyn Paterson

    Technical Engineering & Design  

    Junior Instructional Designer
  • Erica Peters

    Operations  

    HR Administrator
  • Ewelina Bielicki

    Operations  

    Training & Consulting Coordinator
  • Elizabeth Tretiakov

    Operations  

    Training Coordinator
  • Anusuya Raguram

    Administration  

    Training Operations Manager
  • Parul Thaker

    Operations  

    Training & Consulting Coordinator
  • Winnie Huynh

    Trainers And Assessors  

    Training Courseware Administrator
  • Regina Tan

    Trainers And Assessors  

    Training Courseware Administrator
  • Ziana

    Trainers And Assessors  

    Student Record Administrator
  • Wes Martin

    Guest Trainers  

    Trainer & Assessor - ESI, Heights & Vegetation
  • Mark Stanfield

    Guest Trainers  

    Trainer & Assessor - High Voltage
  • Allan Wheaton

    High Voltage Operations Mentor
  • John Wright

    Guest Trainers  

    Senior Trainer & Assessor
  • Bill Matthews

    Guest Trainers  

    Ambassador - Live Work Transmission
  • Roy Odgers

    Trainers And Assessors  

    HRWL Assessor - Boiler Operations